Monday, May 26, 2008

maceraya giriş..

sevgili gençler, macera severler..
hiç unutmam, sene 1971. ağustos ayının başlarında güney kamboçya kırsalında pembe ayakizli yaban fili arıyoruz. bu ilginç filin dışkısında bulunan bir takım mineraller o senelerde isviçreli bilim adamlarınca tıp dünyasına empoze edilmek isteniyor ve haliynen yüksek meblağlara alıcı buluyordu. ha sonradan bu çabalar fos çıktı, filin dışkısında mineral bulunamadı ayrı. biz daha bunu bilmiyorduk ve arıyorduk.

tabi araştırmaya ilk önce pembe ayak iziyle başladık. neden bu filin ayak izi pembeydi. hangi sebep sonuç ilişkisi neticesinde bir fil doğada pembe ayak izleri bırakarak dolaşırdı ve bunu önemsememiz gerekiyor muydu gerçekten; bizim işimiz filin dışkısıyla idi.

inanın zerre kadar pembe izin sırrını çözmek gözümüzü korkutmuyordu, sadece her seferde ortalama 87,9 kg. kadar salınımı olan erişkin bir pembe ayakizli yaban fili dışkısını güney kamboçya kırsalından isviçreye nasıl görürebileceğimizi düşünüyorduk. çünkü o yıllarda henüz fil dışkısını uçağa almıyorlardı.

çok geçmeden asistanlarımdan birinin çığlıkları bize ilk pembe ayakizini işaret ediyordu. hatta kendisini iki ayakizinin arasında kendi ağırlığından biraz fazla bir fil dışkısının içinde bulmuştuk.

bu her ne kadar kendisi için talihsiz bir an olsa da, bu olayla kariyer basamaklarını hızla tırmanmaya başladığının farkında olmayan bu asistanım o an bir aydınlanma yaşamış ve bir çok sorumuza ışık hızında cevaplar verebilmişti. zira ani fil dışkısının şokuyla bir miktarını yutmaktan kendini alamamış; böylece filin dışkısındaki yaban mersini aromasını da deneyimleyebilmişti.

bu sayede doğada evcil fil olmamasına rağmen neden bu cinse yaban fili dendiğini az çok anlayabilmiştik. bu çok da önemli değildi. ardından filin kendi dışkısına basarak yürüme alışkanlığını ve yaban mersininin gıda endüstrisince o yıllarda henüz keşfedilmemiş bir pembe pigment zengini olma durumunu birleştirip bir sonuca varmak için de bir asistan zekası yeterliydi; bunun için hiç kendimi yoramazdım doğrusu..

devam edeceğim gençler..